Med 31. avgustom in 2. septembrom 2012 je v Budimpešti potekal 10. Genfest. Geslo tokratnega genfesta je bilo Let's bridge! (Gradimo mostove!).

Udeležili smo se ga tudi mladi iz župije Bertoki in župnije Sv. Anton.
Slike si lahko ogledate v galeriji.

Vtisi iz 10. Genfesta:

Aleš Cepak:

Na Genfest me je je že celo leto vabil župnik,  zadnji mesec pa zelo intenzivno. Zaradi okoliščin pa sem se vabilu intenzivno izgovarjal.  Vsebi pa  sem nekako čutil, da je prav,  da grem. Čeprav sem v Budinpešti  že bil sem rekel, da grem si malo ogledat Budinpešto pa malo na duhovne vaje.

Geslo Genfesta 2012 je bilo »Let s bridge- gradimo mostove. – Kar neki sem si mislil, vendar sem kmalu spoznal, da gre za zelo veliko, globoko in močno zadevo. Čutil sem veliki hvaležnost, da sem bil lahko tam.   Pričevanja mladih ljudi iz različnih koncev sveta, različnih narodnosti in različnih verskih prepričanj,  so bile  zgodbe doživljanj  kako pomagajo ljudem. Kako gradijo prijateljstvo in sožitje med ljudmi.Drugi so pripovedovali kako so bili neverni pa so postali verni. Med pričevanji je potek vsega popestrila glasba, plesne točke ter druge predstave. Kmalu  mi je postalo žal za vse, ki na Genfest niso šli saj so bili za marsikaj prikrajšani.

Krona dneva pa je bil vsekakor pohod vseh 12 000 mladih  čez mesto. Hodili smo kakih  7 km vse od arene kjer je potekal program pa do verižnega mosta na reki Donavi. Tam je potekala igra izmenjava trakov, na katere smo napisali svoje podatke in  smo si jih ob predvajanju glasbe izmenjavali med sabo. Ko je so glasbo ustavili smo  razpete trakove  dvignili nad glavo in tako ostali 30sekund. S tem smo naredili  tako imenovan največji flashmob  v zgodovini. Nedeljsko jutro smo preživeli na trgu sv. Štefana , kjer je bila maša. Po maši nas je čakalo kosilo, kateremu so sledila še zadnja druženja, poslavljanja in povratek domov.

Genfest mi je dal nek nov,drugačen, pozitiven pogled na življenje in na svet. Svet lahko spremenimo, če začnemo pri sebi, lahko pa le stojimo, nič ne naredimo in pasivno opazujemo kako gre vse mimo nas svojo pot.

Mostove med sabo lahko gradimo le z ljubeznijo in odprtim srcem.

Aleš

Martin Šrimpf

Kot prvo se zahvaljujem župnišču Bertoki in Sv. Anton, ker so me povabili na Genfest v Budimpešto. Sprejel sem povabilo tako za malo potovati. Šele potem sem videl za kaj se gre in kako je, šlo je nad moja pričakovanja. Genfest je za 12000 ljudi iz celega sveta odlično organiziral, vse je potekalo brez napak. Čudovito so organizirali predstavitve in plesne nastope, vse do moderne glasbe. Poleg toliko ljudi in KM prehojenih sem se počutil super, ker nekako sem  čutil toplino in radodarnost vseh ljudi, kot da bil sprejet v družino. Da ugotoviš, da si sprejet, moraš gledat s srcem , ker bistvo očem ni vidno. Gradili smo mostove do drugih in gradi se jih samo z ljubeznijo. Zahvaljujem se Genfestu za boljši pogled na svet in Pohvale organizaciji. Svetujem vsem mladim in tistim, ki se počutijo mladi, da gredo na Genfest.

Martin