Skupno romanje župnij Istrskega pastoralnega območja v
Oglej – Aquileia
Nedelja, 12. maj 2013
Reportaža
Lepo nedeljsko popoldne, ura 14.30.
Pred Zadružnim domom v Sv. Antonu se nas je zbralo lepo število župljanov, ki smo se odločili, da se udeležimo skupnega romanja IPO-ja v Oglej. V medsebojnem pogovoru smo pričakali avtobus, ki je prispel iz Pirana in na katerem je že bilo nekaj tamkajšnjih vernikov.
Med vožnjo proti Ogleju nam je župnik Franc pripovedoval o zanimivostih na poti in o samem Ogleju.
Po prihodu na parkirišče, smo se peš napotili proti slabih pet minut oddaljeni Oglejski baziliki.
Najprej smo se skupaj odpravili v baptisterij – krstilnico, kjer smo Mariji zapeli pesem.
Nato so se nekateri odpravili na ogled bazilike, drugi pa smo se povzpeli na 73m visok zvonik zgrajen leta 1031 iz kamnov antičnega amfiteatra. Nanj vodijo ozke polžaste kamnite stopnice, ki jim še posebno med vzpenjanjem kar ni videti konca. Iz zvonika se odpira veličastni razgled po Furlaniji, Tržaškem zalivu, Gradeški laguni in Alpami na severu.
V zvoniku so trije veliki zvonovi in en majhen (najverjetneje urni) zvon, nad katerimi se razprostira mogočna kupola.
17. ura se je hitro bližala zato smo se napotili k maši v baziliko.
Mašo je vodil nekdanji koprski škof ordinarij msgr. Mag. Metod Pirih, ki v letošnjem letu obeležuje svojo zlato mašo, pred kratkim pa je dopolnil 77 let.
Z njim so somaševali še duhovniki IPO-ja, med njimi sta bila tudi naš župnik msgr. Franc Prelc in bertoški župnik Marjan Jakopič.
Bazilika posvečena Marijinemu vnebovzetju in sv. Mohorju in Fortunatu je grajena v romansko-gotskem slogu. Skupaj z arheološkim območjem v okolici pa je vpisana tudi na seznam svetovne dediščine – UNESCO.
Po maši so sledile še litanije. Nato pa smo si lahko še podrobneje ogledali njeno notranjost.
Njena največja umetnina je nedvomno mozaični tlak iz 4. Stoletja, ki so ga arheologi ponovno odkrili v letih 1909-1912. Tlak meri 760 kvadratnih metrov in s tem velja za največji starokrščanski mozaik zahodnega sveta.
Tudi freske v apsidi so vredne ogleda.
Ura se je nezadržno bliža 19. uri in odpravili smo se nazaj proti parkirišču, kjer so nas že čakali avtobusi.
Med potjo proti domu nam je najprej Otroško-mladinski pevski zbor naše župnije zapel nekaj pesmi, nato je msgr. Franc Prelc pripovedoval o znamenitostih ob poti in zgodbah is svojega življenja. Za konec smo zmolili še nekaj desetk rožnega venca in s tem se je naše romanje po prihodu v Sv. Anton zaključilo, avtobus pa je odpeljal naprej proti Piranu.
Ogled Ogleja je lahko tudi možnost za popoldanski ali celodnevni družinski izlet. Nedaleč stran se nahaja tudi Gradež z številnimi znamenitostmi, v laguni pa je tudi otok Barbana s prelepo cerkvijo.
Besedilo in foto: Kevin Škrlj
IPO – Istrsko pastoralno območje
Sv. Anton 16. maj 2013